
W ostatnim artykule poruszyliśmy temat roli tlenoterapii w neurologii i tego, w jaki sposób oddychanie stężonym tlenem pomaga w rozwiązywaniu problemów neurologicznych.
Problemy neurologiczne to schorzenia związane z nieprawidłową pracą ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. Statystki są bezlitosne – uświadamiają, że to właśnie choroby neurologiczne są drugą najczęstszą przyczyną zgonów. Z tego właśnie tytułu trzeba pamiętać, że to może dotyczyć każdego z nas. Jak dobrze wiemy – lepiej zapobiegać niż leczyć, a doskonałym sposobem na to będzie tlenoterapia.
Najkrócej i najprościej – leczenie stężonym ( ok 90%) tlenem w komorze, w której panuje podwyższone ciśnienie (1,5 ATA). Jestem pewna, że dużo bardziej zastanawia was jak taka wizyta się odbywa i w jaki sposób się do niej przygotować. W takim razie już mówię.
Tlen, który przyjmujemy w komorze, dzięki podwyższonemu ciśnieniu, pokonuje wszelkie wcześniej istniejące bariery fizjologiczne i rozpuszcza się nie tylko we krwi, ale również w limfie i płynie mózgowo – rdzeniowym. Dotlenia to cały organizm, usprawniając tym samym pracę wszystkich układów i narządów, a także między innymi:
Jest to zaburzenie spowodowane jest nagłym i miejscowym zaburzeniem krążenia krwi, które prowadzi najczęściej do obumarcia części mózgu. Co roku dotyka on ok. 80 tys. Polaków, z czego prawie 40% przypadków kończy się śmiercią.
Aby udowodnić znaczenie tlenoterapii w leczeniu pacjentów po udarze mózgu, naukowcy z Tel Awiwu pod przewodnictwem Dr Shai Efrati wykonali szereg badań polegających na dołączeniu terapii hiperbarycznej do leczenia u części pacjentów.
Wyniki były oszałamiające, ponieważ w grupie pacjentów, którzy stosowali zabiegi tlenoterapii, zauważono poprawę w posługiwaniu się mową, motoryce czy czuciu.
Tlenoterapia poprawia krążenie, co usprawnia powrót chorego do zdrowia, zmniejsza obrzęk mózgu, poprawia jego ogólne utlenienie, pobudza neurony do pracy i powstrzymuje martwicę.
Zaskakującym jest również fakt, że tlenoterapia hiperbaryczna pozwala na ożywienie uśpionych neuronów nawet po 3 latach!
Jest ono wynikiem uszkodzenia centralnego układu nerwowego, które najczęściej spowodowane jest jego niedotlenieniem. W takim przypadku, hiperbaria tlenowa, która dostarcza stężonego tlenu, stanowi niezwykle ważny element w leczeniu jako terapia uzupełniająca.
Duża dawka tlenu obniża mózgowy przepływ krwi, redukując ciśnienie śródczaszkowe, przywraca metabolizm tlenowy, pomaga w przywróceniu sprawności uszkodzonych nerwów twarzowych.
Podobne rezultaty i poprawę w jakości życia, terapia tlenem hiperbarycznym przynosi w przypadku chorób takich jak Alzhaimer, Parkinson czy stwardnienie rozsiane.
…warto jeszcze dodać, że tlenoterapia nie jest zabiegiem tylko i wyłącznie dla ludzi dotkniętych poszczególnymi chorobami czy schorzeniami. Polecana jest również dla osób w pełni zdrowych, które chcą takimi pozostać. HBOT nie tylko zapobiega wystąpieniu chorób, o których piszemy, ale wpływa na poprawę jakości życia w wielu jego obszarach. Między innymi podnosi koncentrację, pomaga w skupieniu się, polepsza pamięć przez co pobudza produkcję hormonu szczęścia, czyli serotoniny! Tym samym poprawia nasze ogólne samopoczucie i zwyczajnie przynosi radość.